8 Haziran 2011 Çarşamba

SORU CEVAPLARLA DOĞRUDAN SINIF GEÇME, ORTALAMA İLE GEÇME, SORUMLU GEÇME

Burada sınıf geçme ile ilgili sıkça sorulan sorulara cevap vermeye çalıştım. Yazının tamamını okuduğunuzda doğrudan sınıf geçme, ortalama ile geçme ve sorumlu geçme gibi kavramlar hakkında bilgi sahibi olacaksınız...


Doğrudan sınıf geçme nasıl olur?

Yıl içerisinde okuduğu bütün derslerin yıl sonu notu başarılı (2-3-4-5) olan öğrenciler doğrudan sınıf geçerler. Bu öğrecilerin herhangi bir yıl sonu ağırlıklı not ortalaması tutturmasına gerek yoktur. Bir dersten başarılı sayılmak için o dersin notunun en az 2 olması gereklidir. Ayrıca, yıl sonu ortalaması başarılı olsa bile 2. dönem notu başarısız (0-1) olan öğrenci o dersten başarısız sayılır. Örneğin; Kimya notu: birinci dönem 3; ikinci dönem 1 olsun. Bu durumda öğrenci, o dersten başarısız sayılır ve doğrudan sınıf geçme hakkından yararlanamaz. Unutmayın! Sınıf geçme hesabında puan değil NOT sistemi esas alınır. (Örnek olarak; 75 değil 4)

Ortalama ile Geçme Ne Demektir?

Herhangi bir dersin ikinci dönem notu veya yıl sonu notu başarısızsa (0-1) öğrenciler doğrudan sınıf geçemezler. Bu öğrencilerin yıl sonu başarı notuna bakılır. Yıl sonu başarı notunda okul türlerine göre farklılık gösteren barajı tutturan öğrenciler zayıf dersleri bulunsa dahi o derslerden de başarılı olmuş sayılırlar. Bu barajlar; düz lise ve meslek liseleri için (2,50) iken Anadolu Liseleri için (3,00); Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri için (3,50)'dir. Örneğin, bir öğrencinin tüm derslerine ait yıl sonu başarı notu 3,06 olsun. Bu öğrencinin Fizik dersi 1 olsa bile, öğrenci ortalamasının yüksek olması nedeniyle o dersi de geçmiş sayılır. Herhangi bir sınava girmesi gerekmez fakat bu durum istemesi halinde ortalama yükseltme sınavına girip notunu yükseltmesine engel değildir. Ortalama ile Dil ve Anlatım dersi haricindeki bütün derslerden geçilebilir. Dil ve Anlatım dersini ortalama ile geçemezsiniz.

Yıl Sonu Başarı Notu Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle her dersin, birinci dönem ve ikinci dönem notlarının ortalaması alınarak dersin yıl sonu notu hesaplanır. Yıl sonu notu hesaplanırken, buçuklar tama yuvarlanır. Örneğin, biyoloji birinci dönem 3 olsun, ikinci dönem 4 olsun. Yıl sonu ortalaması 3,5'tan 4 olarak hesaplanır. Sonra yıl sonu notu dersin haftalık ders saati sayısıyla çarpılarak o dersin ağırlıklı yıl sonu notu hesaplanır. (Haftada 2 saat görülen biyoloji için; 2x4=8) Tüm derslerin ağırlıklı yıl sonu notu hesaplanır ve bunların toplamı haftalık ders saati sayısı olan 34'e bölünür. (Anadolu Liseleri için  34, düz liseler için 29'a bölünür.) Sonuç öğrencinin yıl sonu başarı notudur. Bu sonuç Anadolu lisesleri için 3,00 ve üzeri olursa yukarıda analtıldığı gibi zayıf derslerden başarılı sayılırsınız.

Sorumlu Geçme Ne Demektir?

Eğer öğrenci doğrudan veya yıl sonu başarı notu ile sınıfını geçemiyorsa, yani zayıf dersleri olduğu halde yıl sonu başarı notu 3,00'ın altında ise zayıf derslerinden kalır. Bu sınıfta kalma değil dersten kalmadır. 9. sınıfta en fazla 3 dersten başarısız olduğu halde bir üst sınıfa geçilebilir. Buna sorumlu geçme denir.Öğrenci 9. sınıftan borçlu bir şekilde 10. sınıfa geçmiş olur. Burada sorumluluk başlamadan önce bir şans daha vardır. Öğrenci okul kapandıktan sonraki ilk 5 iş günü içerisinde başarısız olduğu maksimum 4 dersten ortalama yükseltme sınavına girme talabinde bulunabilir. (UYARI! Sadece 9.sınıfta 3 dersten sorumlu geçilebilir. 10 ve 11'de yalnızca 2 dersten sorumlu geçme şansınız var. Ayrıca, eskiden kalan sorumlu derslerle o seneki sorumlu derslerin toplamı en fazla 5 olabilir. 3 tane 9.sınıftan, 2 tane 10.sınıftan... 3+2=5 gibi)

Ortalama Yükseltme Sınavı Nedir?

Öğrencinin yıl sonunda, başarısız olduğu veya başarılı olduğu halde notunu yükseltmek istediği en fazla 4 dersten girebileceği sınavlardır. Bunun için, okul kapandıktan sonraki ilk 5 iş günü içerisinde öğrenci velisiyle birlikte okula yazılı olarak (dilekçeyle) başvurur. Sınava girmek istediği dersleri dilekçe ile belirtir. Okul idaresi taleplere göre sınav yapılacak dersleri ve sınav takvimini belirler, bunları ilan eder. Öğrenci ilan edilen tarihte okula gelir ve sınava girer. Sınavda 45 puan öğrenci o dersi başarılı olarak tamamlamış olur ve böylece 10. sınıfa sorumlu olarak geçmemiş olur. Sınavda başarısız olunursa, öğrencinin o dersten sorumluluğu devam eder. Sorumlu olunan dersleri en fazla 3 tane olan öğrenci sorumlu olarak bir süt sınıfa devam eder. Bu öğrenci 10. sınıfın ikinci dönemi başında sorumluluk sınavına girmek zorundadır. Eğer sorumlu olunan ders sayısı 4 ve üzeriyse öğrenci sınıf tekrarına kalır.


Sorumluluk Sınavı Nedir?

Öğrencinin alt sınıftan kalan sorumlu derslerini kurtarması için girmek zorunda olduğu şubat ve eylül aylarında olmak üzere yılda iki defa yapılan sınavlardır. Bu sınavlarda gönüllü katılım yoktur. Öğrenci o dersi başaramadığından borçludur ve onu geçene kadar sınava katılmak mecburiyetindedir. Sorumluluk sınavına girip başarısız olan öğrenci, bir sonraki sorumluluk sınavı döneminde tekrar sınava girmek zorundadır.

Daha detaylı bilgi için lütfen "Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği"ni inceleyiniz.

YORUM: Anadolu lisesi öğrencisinin, sorumlu geçme, ortalama ile geçme gibi durumlarla alakası olmamalıdır. Anadolu lisesinde okuyarak yüksek hedefler peşinde koşan bilinçli bir öğrenci, sınıfını doğrudan geçmeli, iyi bir derece yapmaya çalışmalı, teşekkür takdir hesabının peşinde koşmalıdır. Unutulmamalıdır ki, lise hayatı sonunda tüm derslerin sonuçlarından Ortaöğretim Başarı Puanı adı altında bir başarı puanı hesaplanacak ve bu puan üniversite sınav sonucunda elde edilen puana eklenecektir.

Tüm öğrencilerime başarılar diliyorum...

PAYLAŞMAK İSTEDİKLERİNİZİ, YORUMLARINIZI, SORULARINIZI "PAYLAŞIM"
BÖLÜMÜNDEN AKTARABİLİRSİNİZ.

PAYLAŞIM bölümüne ulaşmak için TIKLAYINIZ

.

220 yorum:

 1. Değerli hocam verdiğiniz bilgiler ve siteniz çok güzel olmuş. Ancak Yorumunuza katılmak mümkün değil. Müfredat kitaplarına uymayan 10 sayfalık konuyu 100 sayfaya çıkartan ve sonra zaman açısından işin içinden çıkamayan, bir şey anlatmayı öğretmek zanneden, sözlü notları ile istediği gibi oynayan, sınavda öğrenciler patır patır dökülse de kabahati hep öğrencilerde bulan, bütün günü okulda geçen öğrencinin artık akşam kafasına bir şey girmeyeceğini ve dinlenmesi gerektiğini anlamayan,...öğretmenler yokmuş gibi yorum yapmışsınız. Çocuklarımızın psikolojileri çok kötü, her sene kaç çocuğumuz intihar ediyor. Lütfen hocam ...siz bari böyle konuşmayın...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim.

  Yorumunuza tamamen katılmasam da sizi anlıyorum ve saygı duyuyorum.

  Aslında eğitimciler ve aileler olarak hepimizin isteği, öğrencilerimizin tüm derslerden yüksek notlarla geçmeleri, okul puanlarını yükseltmeleri ve ortalama yükseltme/veya sorumluluk sınavlarıyla hiç işleri olmamasıdır. Zaten konumuz notlar olduğu için bunları yazıyorum. Yoksa hepimizin hedefi kendini bilen, iyi eğitim almış, her açıdan sağlıklı bir gençliktir. Notlar sadece akademik bir göstergedir ki bu da hayatta diğer önemli değerlerin yanında hiçbirşey değildir.

  Eğitim ortamında öğrencinin belli düzeyde kaygı duyması şarttır. Ne eksik ne fazla. Öğrenci ne tamamen umursamaz olmalı ne de sanki herşey notmuş gibi hayatını onlara endekslemelidir. Önceki mesleki tecrübelerimden yola çıkarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim: Öğrencilerimiz Ortaöğretim Başarı Puanı'nın etkisini malesef son sene farkediyorlar. Halbuki şimdiden bilmeliler ki, notları ne kadar iyi olursa, okul puanı o kadar yüksek gelecek ve üniversiteye yerleşmesine o kadar çok katkı sağlayacak. İşte bu noktadan haraketle böyle bir yorum yazdım.

  Yorumunuzda katıldığım taraf da şu ki, öğrencilerin aşırı zorlanmasına karşıyım. Herşeyde olması gerektiği gibi bunda da ölçülü olunması gerektiğini her fırsatta dile getiririm. Tüm eğitim camiasının da sizin bahsettiğiniz tarzda bir yaklaşım içinde olmadığını biliyorum.

  Genelde siz de benim gibi düşünüyorsanız ve özelde paylaşmak istedikleriniz varsa "Sanal Danışmanım" bölümünden yazabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. ben bir veli olarak çocuklarımız nekadar çalışırsa çalışsın performans ödevlerine günlerce uğraşsada notlar öğretmenlerin elinde olduğu için insiyatiflerine kalıyor öğrencisini seviyorsa velisi ile arası iyiyse iş çok farklı oluyor ben seneye çocuğumun bütün yazılı kağıtlarını isteyip imzalayıp fotokopisini çektirip öğretmene öyle teslim edecem performanslarıda dahil

  YanıtlaSil
 4. Performans ödevi dediğiniz dönem ödevi mi? Dönem ödevinde önceden belirlenmiş değerlendirme kriterleri vardır. Bunları isteyiniz. Bu kriterler dışında puan verilemez. Hakkınızı arayınız. Bu arada bulduğunuz yöntem ilginç. :)

  YanıtlaSil
 5. saolun hocam çokkkkkkk saolun...:D

  YanıtlaSil
 6. Adınızı rumuzlu olacak şekilde yazın bari. Sağolun diyen kim, neden sağolun diyor...? :)

  YanıtlaSil
 7. bn hesapladım ortalamam 2.96 çıkıyo ve bn meslek lisesine gidiyorum yani bn şimdi geçiyomuyum?

  YanıtlaSil
 8. kafamdaki sorular çözüldüde ondan :D

  YanıtlaSil
 9. hocam bnm bir sorum olacak ?

  YanıtlaSil
 10. Evet...

  Hadi bakalım bilin kime dediğimi? :)

  YanıtlaSil
 11. hocam ortalamam 56 anadolu lisesine gidiyorum geçer miyim?

  YanıtlaSil
 12. Ortalama hesabın yanlış.
  Sınıf geçme ortalaması not olarak hesaplanır. Sen puan olarak hesaplıyorsun. Yaptığın işlemi not (1-2-3-4-5) olarak yap.
  Eğer 3,00 veya üzeriyse geçersin. Zayıfın yoksa zaten dert etme... Direk geçersin.

  YanıtlaSil
 13. (1-2-3-4-5) şeklinde bir sonucu nasıl bir hesaplama yaparak bulabiliriz.

  YanıtlaSil
 14. Yukarıdaki yazının "Yılsonu başarı Notu Nasıl Hesaplanır?" başlıklı bölümünü okumalısın. Derslerin haftalık saati ile yıl sonu notunu çarpıyorsun. Tüm derslerin aynı şekilde çıkan sonuçlarını topla. Sonra toplam haftalık ders saati sayısına böl. (102/34=3,00 gibi)

  YanıtlaSil
 15. hocam ben anadolu lisesine gidiyorum şu anda 3 tane 1 im var ! mat-geo-ing! ağırlıklı ortalamam 3.00 ın üzerinde sınıf sınavlara kalmadan geçermiyim_?

  YanıtlaSil
 16. 10.sınıf olduğunuda belirteyim.

  YanıtlaSil
 17. Yukarıdaki arkadaşla durumum birebir aynı ben de mat.geo. ve ing.'den kaldım anadolu lisesi 10. sınıf öğrencisiyim,ortalamam 3'ün üzerinde herhangi bir sınava tabii tutulmadan geçebilir miyiz? Bir yerde 10. sınıf Anadolu öğrencisi en fazla 2 dersten kalabilir diye bir şey okumuştum kafamı karıştırdı aslı nedir? Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 18. aynen kardeş bende öyle okudum ama bi yerdede ortalama yeterse zayıf sayısına bakılmaz diye okudum hocam bi aydınlatsanız... Yasin Aksoy

  YanıtlaSil
 19. ben 10.sınıf öğrencisiyim.geometrim birinci dönem ve bu dönem de sıfır düştü.birde matematiğim zayıf(bir).fakat ortalamam 2.50nin üzernde.ben bu durumda ortalama ile direk mi geçerim yoksa sorumlu mu geçerim ?

  YanıtlaSil
 20. hocam ben lise ikinci sınıftayım.geçen seneden sorumlu olduğum 3 dersim var.bu senede 3 zayıfım var ve birisi sıfır.ortalamam tutmuyor.ben sınıfta mı kalıyorum.ortalama yükseltmeye girip bu kurtarma şansı bana veriliyor mu?

  YanıtlaSil
 21. 11.20'deki sorunun sahibi... (İsim yazarsanız kolay olacak?) Yıl sonu başarı notun 3,00 tutuyorsa sorunun cevabı evet. Yanlış hesaplama... İngilizce zayıfken bu notun 3,00 gelmesi bir hayli zordur.

  11.35'deki sorunun cevabı: Olay şu: "10.sınıfta en fazla 2 dersten sorumlu geçilebilir." denir. En fazla 2 dersten ORTALAMA ile GEÇİLİR diye hiçbir yönetmelikte yazmaz. Kısaca rahat olun gençler. Geçiyorsunuz.

  nermin, düz lisede veya meslek lisesinde okuyorsan ortalama ile direk geçersin. Sınava girmene gerek yok. Sorumlu değilsin. Anadoluda isen o derslerden ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARINA girmelisin.

  cennet, geçen seneki 3 zayıfın üzerine maksimum 2 zayıf daha getirebilirsin. Ama hemen panik yapma. Hala bir şansın var. Okulun kapanmasının ardındaki ilk 5 iş gününde (20-24 Haziran) ortalama yükseltme sınavlarına girme dilekçeni ver. Bu seneki zayıf derslerinden ortalama yükseltme sınavlarına gir. Bunlardan birini bile kurtarsan geçersin. Fakat şunu unutma 3+2 yapmış olacaksın. Artık dersten kalma şansın olmayacak. Sorumluluk sınavlarında alttan kalan 3 dersini de vermeye çalış. Onları bir halletsen kendine güvenin gelecek. Sonrasını rahat atlatacaksın.

  YanıtlaSil
 22. o soruyu soran benim hocam ! benim ortalama tutuyor siz zor dediniz ama benim diğer dersler çok yüksek karnede 7 tane 5 var hocam biraz şaşırcaksınız ama öyle ben hesapladım 3.2 civarı birşey çıktı beni korkutan 10.sınıfta en fazla 2 tane zayıfın olur maddesi ! şimdi ortalama yükseltme sorumluluk sınavı filan girmeyeceğim direk 11. sınıfa geçicem diyorsunuz yani doğrumu anladım hocam (Yasin aksoy

  YanıtlaSil
 23. ilk dönem 2.dönem ortalama
  beden eğitimi 5 5 5
  coğrafya 3 4 4
  dil ve anlatım 3 3 3
  din 5 5 5
  resim 5 5 5
  almanca 5 4 5
  milli güvenlik 5 5 5
  diksiyon 5 5 5
  geometri 2 1 2
  matematik 1 1 1
  tarih 4 5 5
  edebiyat 3 3 3
  ingilizce 1 1 1

  ortalamayı hesaplayınca
  beden 2.5=10
  coğrafya 4.4=16
  dil ve anlatım 4.3=12
  din 1.5=5
  resim 1.5=5
  almanca 2.5=10
  milli güvenlik 1.5=5
  diksiyon 1.5=5
  geometri 2.2=4
  matematik 4.1=4
  tarih 4.5=20
  edebiyat 4.3=12
  ingilizce 4.1=4

  10+16+12+5+5+10+5+5+4+4+20+12+4=112/34=3.29 doğrumu hesapladım hocam buçuklar tam alınıyor diye biliyorum birde geometride zayıf sayısı olarak 3 oluyomuş 2. dönem 1 olduğu için (YASİN AKSOY)

  YanıtlaSil
 24. hocam çok güzel açıklamışsınız.bilgi kirliliğine adeta son vermişsiniz.ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 25. Yasin, hesabın doğru. Direk olarak geçiyorsun. Endişelenmene gerek yok. Yıl sonu ortalaman 3'ü geçtiği için geometri sorun değil. (2 veya 3 zayıf fark etmiyor.) Yalnız rehber öğretmen olarak şunu hatırlatmam lazım. Görülüyor ki TM okuyorsun. Matematik sana ekmek gibi su gibi lazım. Şu an susuz, ekmeksiz yaşıyor gibisin. Liseyi bitirdiğinde bu "açlığa" dayanamayabilirsin! İstediğin bölüm ne bilmiyorum ama zora girer. Ya özel ders al matematikten ya da SÖZEL ders seçmeyi düşün bence. Hayat boyu başarılar diliyorum...

  17.44'teki Adsız, teşekkürler. Sizlere faydalı oluyorsa ne ala... :)

  YanıtlaSil
 26. hocam hukuk okumayı düşünüyorumda bu sene dersaneye gitmeyince zorlandım ama seneye başlamadan önce bu seneki konuları toparlayacağım inşallah! sizede çok teşekkür ederim rahatlattınız beni !(yasin aksoy)

  YanıtlaSil
 27. hocam 9.sınıf öğrencisiyim. 5 tane zayıf'ım var ve Dil bölümünü seçtim. Zayıflarım, Fizik,Kimya,Coğrafya,Matematik ve Geometri. Dil bölümünü seçtiğimden dolayı sadece Coğrafya'yı mı vermek zorundayım.Napabilirim ben şimdi ? cevaplarınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
 28. 19.17'deki sorunun cevabı...

  Yıl sonu başarı notunu yazmamışsın. Eğer yıl sonu başarı notun düz lisede isen 2,50, Anadoluda isen 3,00 tutuyor ise bu 5 dersin hepsinden de geçersin. Fakat ortalaman tutmuyorsa bu 5 zayıfın nedeniyle karnende "sınıf tekrarına kaldı" diye yazacak. Üzülme, şu an bir şansın var ve bunu kullan. Ortalama Yükseltme Sınavlarına girip herbirinden sadece 45 alman yeterli. Bunların hepsini kurtaramayıp sadece 2'sini kurtarsan bile sınıfını geçersin. Ama hepsini temizlemeye bak. Bu arada, Dil ve Sayısal seç farketmez. Hepsinden sorumlusun. Dil'e gideceksin diye Coğrafya'dan sorumlusun diğerlerinden muafsın diye birşey yok.
  Canını sıkma, 45 çok yüksek değil, başarabilrsin...

  YanıtlaSil
 29. hocam 5 zayıfla ortalama tutturması zor büyük ihtimallede tutmuyodur ! 9.sınıf kolaydır heleki sınavları daha kolay oluyo geçen sene karnesine 5 tane 1 gelen bir arkadaşşım vardı çocuk sınavlara girdi 4 tanesini 3 yaptı 1 zayıfı kaldı öyle geçti 9. sınıfın sınavları kolay oluyo!

  YanıtlaSil
 30. ilk dönem geometri 2 2.dönem 1 ben onu 1,5dan 2 diyemi hesaplıcam

  YanıtlaSil
 31. ortalama hesaplarken öyle hesağlıyorsun ama zayıf sayısı olarak bakarsan ikinci dönem 1 ise 1 olarak gözükür ama ortalama olarak hesaplarsan 2 diye hesaplıyacaksın!

  YanıtlaSil
 32. 19.40'ın cevabı... Yıl sonu notu hesaplıyorsan evet, 1,5'tan 2 diye hesaplayacaksın.

  YanıtlaSil
 33. sizden bişey rica edebilirmiyim düz lisede 10. sınıfta okuyorum 2. dönem notlarım geçerken son anda geometri sözlülerimle düştü ve şun 2,44 ama 1. dönem ve 2. notlarının rtalamasını aldığımda geçiyorum 1. dönem 3 olan bi dersim 2. dönem 2 2,50dn 3 geliyor bu şekilde mi hesaplamalıyım yoksa sadece 2. dönem mi etkiliyor

  YanıtlaSil
 34. Sevgili 19.52'deki Adsız, düz lisede ortalama ile geçmek için yıl sonu başarı notu 2,50'dir. 2.dönem değil 1 ve 2'nin ortalaması olan yıl sonu notu ele alınır. Dediğin gibi 2,5'tan 3 olur.

  Fakat ağırlıklı hesaplıyorsun değil mi? yukarıdaki yazımı incelemeni tavsiye ediyorum.
  Başarılar...

  YanıtlaSil
 35. Hocam ben hesapladım ama yyanlışlık vardır diye korkuyorum zahmet olmazsa hesaplayabilirmisiniz . Sağolun hocam.

  Ders. 1.dnm 2.dnm derssaati
  ted 3 3 3
  ageo 2 3 2
  byo 2 1 3
  dil 5 5 2
  din 5 4 1
  fiz 3 3 3
  geo 2 2 2
  kimya 1 2 3
  mat 1 1 4
  beden 5 5 1
  s.kim 3 2 2
  s.mat 1 1 3
  29 ders Hocam Birde Düz lise Ortalam ile geçebilirmiyim ?

  YanıtlaSil
 36. bundan sonra adsızlara cevap yok... 21.42 adını yazarsan cevap hazır...

  YanıtlaSil
 37. ben ahmet.anadolu lisesine gidiyorum .3 tane zayıf var ama ortalamam 3,3 geçermiyim?

  YanıtlaSil
 38. ben hakan sınıf geçme hesaplanırken yılsono notuna mı bakılıo yoksa 2. dönememi bakıloo.bu arada sayfa çok güzel.size teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 39. Ahmet, yıl sonu başarı notun 3,00 üzerinde olduğuna göre sınıfını geçersin. Sınavlara girmene gerek yok.

  YanıtlaSil
 40. Hakan, yıl sonu notuna bakılır.

  Rica ederim. Faydalı olması dileğiyle...

  YanıtlaSil
 41. Hocam, notlarım kritik dört tane bir var. (matematik,Geometri, Fizik ve Biyoloji) Eşit ağırlık seçeceğim için fizik ve biyolojiyi seneye görmeyeceğim. Ortalama yükseltme sınavları nasıl yapılıyor. Test mi klasik mi Sorular zor mu oluyor (Yıl içindeki sınavlara göre)

  YanıtlaSil
 42. 23.18'in cevabı...

  Hangi lisedesin? Not ortalaman kaç? Yukarıdaki yazımı oku. Orada pek çok şey var zaten.

  Sınavlar genelde klasiktir ve kolay olur. Çünkü tüm senenin konularından sorarlar. Normal yazılılar gibi kıyıdan köşeden değildir. 45 alınca o dersten geçersin.

  İyi geceler...

  YanıtlaSil
 43. Hocam ben mert düz Liseye gidiyorum fen bölümünde okuyorum ama matematik dersim 1 sadece matematiğim 1 ortalamam 2,86 tutuyor geçermiyim ?

  YanıtlaSil
 44. Bilgi kirliliğine son verdiğiniz ve sorularımızı yanıtladığınız için teşekkürler hocam. /11.35/ Erkan/

  YanıtlaSil
 45. Mert arkadaş geçiyorsun rahat ol :) 2.50 üzeri geçer Düz liselerde.

  YanıtlaSil
 46. tmm teşekkür ederim adsız /09:24/ mert /

  YanıtlaSil
 47. Merhabalar hocam ben eren düz lisede Eşit ağırlık alanında 10. sınıf öğrencisiyim sanat tarihim ve matematiğim zayıf ağırlıklı yıl sonu ortalamam 3,10 matematik ve sanat tarihinden sorumlu mu geçerim yoksa direk sınıfı geçermiyim ? şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 48. Mert, sen yanıtını almışsın ama yine de cevap vereyim. Ortalama ile geçiyorsun ve sınava girmen gerekmiyor.

  Eren, ortalama ile sınıfını geçiyorsun. Karnende böyle yazacak. Sanat tarihinden de matematikten de sınava girmeyeceksin.

  YanıtlaSil
 49. Merhabalar hocam adım Şenay turizim ve otelcilikte okuyan 9.sınıf öğrenci velisiyim,şimdi benim çoçuğun dil anlatımı ve tarihi birinci dönem de 3 ikinci dönemde 1 bu durumda derslerin orlataması 2 alınıcak,(doğrumudur) fakat ikinci dönemde notlarını düşürdüğü için sorumlu mu geçicek.

  YanıtlaSil
 50. Merhaba Şenay Hanım,
  2.dönem zayıf dersi olduğu için sene sonunda 2 geliyor olsa bile o derslerden başarısız sayılacak. Ama sınıfını geçecek. 10.sınıfa geçmeye hak kazanacak. Dil Anlatım dersi ORTALAMA ile GEÇİLEMEYEN tek ders olduğu için ondan mutlaka ortalama yükseltme sınavına girecek. Tarihten de girmesi gerekir. Eğer sınava girmez, "sorumlu geçeyim, seneye veririm" derse (ki asla tavsiye etmem) işte o zaman sorumlu geçmiş olacak. Bu noktada yıl sonu başarı notunu hesaplayın. 2,50 tutuyorsa tarihten sınava girmesine gerek kalmayacak sadece Dil Anlatımdan girecek.

  YanıtlaSil
 51. Hocam Benim Adım Mert can 21.42 deki Adsız Benim :D hesaplayabildinizmi ?

  YanıtlaSil
 52. Hocam çok teşekkür ederim.Gerçekten sizi tebrik ediyorum böyle bir hizmet verdiğiniz için.bir sorum daha olucak size bu ortalama yükselme sınavlarının tarihi meb sitesinde yayınlanıyormu? okul mu bildiriyor.sınav tarihini nasıl öğreneceğiz.Değerli vaktinizden bizlerede yer ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 53. Hocam hayırlı günler, lise 3 öğrencisiyim ilk dönem geçer olan 3 notum, bu dönem zayıf geldiğinde ortalamam tutuyor ise onları vermeden bir üst sınıfa geçebiliyor muyum? (Sefa)

  YanıtlaSil
 54. Mert Can,
  o zaman hesaplamıştım. Geçiyordun.

  Şenay Hanım,
  ortalama yükseltme sınavlarının tarihi yönetmelikte tarif edilir. "Okul kapandıktan sonraki ilk 5 iş günü dilekçeler alınır. Sonra şu kadar gün sonra sınav takvimi duyurulur" diye bir tariftir bu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu tariften yola çıkarak her sene hangi tarihlere geldiğini ilan eder.
  Bu sene 27 Haziran-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılacaktır.
  Sizin yapmanız gereken, 20-24 Haziran 2011 tarihleri arasında okula çocuğunuzla birlikte gidip sınav için dilekçe vermektir. Sonra çocuğunuz sınav takvimine göre sınava girecek. Bunu idarecilerinize sorun size yardımcı olurlar...

  Sefa,
  sorunun cevabı evet. Ortalaman tutarsa ORTALAMA ile geçersin. Tutmazsa sene sonu 2 gözükse bile 2.dönem zayıf olduğundan sınava girmen gerekiyor. Başarılar...

  YanıtlaSil
 55. ortalam ile geçiyordum değilmi hocam 2.51 gibi birşey hesaplamıştım.

  YanıtlaSil
 56. iyi günler
  anadolu lisesinde 9.sınıfım ortalamam 3,00'ın üzerinde fakat bir tane 1'im var dil bölümü seçeceğim sorumluluk sınavlarına kalıp 1 olan geometri dersimi vermek zorundamıyım?yoksa sınavlara kalmadan sınıfı geçermiyim şimdiden teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 57. Hocam geo. ilk dönem 2 ikinci dönem 1 ortalamaya kaç düşer 1 mi? 2 mi? çoğu kişi 1 düşer kalırsın dio bazılarıda 2 düşer ama ortamayı etklmz hesplarken dio ne olur ? şimdiden tşk cvp için(FURKAN) :)

  YanıtlaSil
 58. salih
  iyi günler hocam
  ben anadolu lisesinde okuyorum sene sonu ortalamam 2,50 4 tane zayıfım var (biyoloji,geometri,ingilizce,coğrafya) ortalama yükseltme sınavlarına girecem sınavda kolay mı soruyorlar ve sizce bu derslerden en az 1 tanesini kurtarabilir miyim

  YanıtlaSil
 59. hocam allah rızası için sunu bi hesaplarmısınzs :D
  dersler 1.dönm 2.dönm ders saati
  dil.a 2 3 4
  cog 2 1 4
  ede. 2 3 3
  tar. 2 2 2
  pskolji 3 4 2
  ing. 3 4 2
  beden 4 4 2
  resim 5 5 1
  mllig 4 5 1
  bil. 5 5 1
  din 4 5 1
  mat 1 0 4
  geo 2 1 2
  29 saat
  düz lise ort kaç olur hocam size zahmet lütfen :D SELİMM

  YanıtlaSil
 60. Merhabalar hocam ben 10. sınıfta eşit ağırlık öğrencisiyim geçen dönem sanat tarihim 3 geldi matematiğim ise 2 bu dönem ikiside zayıf geliyor ortalamam 3,00 bu derslerden sorumlu mu geçiyorum yoksa direk geçermiyim. şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 61. Mert, ortalama ile geçiyorsun.

  Adsıza cevap vermiyorum! (14.43)

  Furkan, geometri yıl sonu ortalaman 2 düşer. Yıl sonu başarı notu hesalanırken bu kullanılır. Fakat 2.dönem "1" olduğu için başarısız sayılırsın. Eğer yıl sonu başarı notun (düz lise:2,50 anadolu:3,00) ise geometriyi ORTALAMA ile geçersin. Sınava girmene gerek yok. Ama yıl sonu başarı notun tutmazsa geometriden sınava gireceksin demektir.

  Salih, ortalama yükseltme sınavları yıl içindeki sınavlardan daha kolaydır. Çünkü kitabın tamamından genel sorular soruyorlar. Yıl içindeki gibi kıyıdan köşeden sorular değil. Endişe etme, 4 tanesinden birini elbet verirsin. 45 çok değil. Başarılar...

  Selim, yıl sonu başarı notun 2,93. Ortalama ile geçiyorsun. Sınava girmene gerek yok.

  Can, yıl sonu başarı notun 3,00 veya üzeri geliyorsa her iki dersinden de ORTALAMA ile GEÇİYORSUN. Sorumlu olmayacaksın. Sınava girmeyeceksin yani. İstersen girebilirsin tabi :)

  YanıtlaSil
 62. HOCAM İYİ GUNLER BU NOTLARLA GEÇER MİYİM BİR ZAHMET HESAPLAR MISINIZ?

  DERS - İLK DÖNEM - İKİNCİ DÖNEM - DERS SAATİ

  dilanl. 4 3 5
  edebiyat 3 3 4
  matematik 2 1 4
  cografya 2 4 2
  inkilap 5 5 2
  din 3 3 1
  trafik 2 4 1
  geometri 1 1 2
  müzik 5 5 2
  beden 5 5 1
  felsefe 1 1 2
  secmeliders 3 3 3

  ( Mehmet )

  YanıtlaSil
 63. Yazmayı unuttum düz lisedeyim hocam. ( Mehmet )

  YanıtlaSil
 64. MERHABA HOCAM . BEN ANADOLU LİSESİNE GİDİYORUM ORTALAMAM 3.00 I RAHATLIKLA GEÇİYOR FAKAT İKİ TANE ZAYIFIM VAR MATEMATİK VE GEOMETRİ. BENİM YAZDA SINAVLARA GİRMEM GEREKİYOR MU ?? YANİ BU DERSLERİ VEREM GEREKİYOR MU?

  (emre)

  YanıtlaSil
 65. Mehmet, sen de hesaplayabilirsin. 2,93 ile geçiyorsun.

  Emre, sınavlara girmene gerek yok. Ortalama ile geçiyorsun.

  YanıtlaSil
 66. Hocam can arkadaşımız matematikten sorumlu olmuyor mu çünkü alan dersi ?

  YanıtlaSil
 67. Hocam cok teşekkür ederim yardımcı oldugunuz için.Bende yaptım aynen böyle : İlk dönemle ikinci dönemin ortalaması carpı ders sayısı sonra topluyorum 90 cıkıyor 29 a bölüyorum 3.1 cıkıyor . siz 2.93 dediniz :D (mehmet)

  YanıtlaSil
 68. hocam meslek lisesi 10.sınıftayım.dil anlatım dahil 5 tane zayıfım geliyor.ama ortalama ile diğer dersleri geçiyorum.dil anlatımı bu yaz yapılacak sorumluluk sınavında veremezsem ne olur ?

  YanıtlaSil
 69. SELAMUNALEYKUM ÖGRETMEDINIM MERHABA BEN 'CAN' 11.SINIF OGRENCISIYIM MESLEK LISESI ENDUSTRIYEL BAKIM ONARIM DALINDAYIM ELEKTRIK BOLUMU. HOCAM BENIM 4 SAATLIK BIR DERSIM VAR BU DERSIM 1.DÖNEM (0) SIFIR DÜŞTÜ 2.DÖNEM İSE 1 DÜŞÜYOR ŞİMDİ BENIM BU 4 X 1 = 4 KREDIM GELICEKMI YOKSA 1.DONEM SIFIR (0) DUSTU DIYE 2.DONEMDE 0 MI DÜŞÜCEK BUNDAN KREDIMI ALICAKMIYIM ALAMICAKMIYIM MILLI EGITIME KADAR ARADIM AMA YANITLAMADILAR VE @ POSTA ILE SORDUM CEVAP GELMEDI HALEN SIZDEN YARDIMCI OLMANIZI ISTERIM TEŞEKKÜRLER. 17:27 15.06.2011

  YanıtlaSil
 70. HOCAM hesapta Yanlıslık yapmıs olabilir misiniz? 3.1 CIKIYOR HESAPLARIMDA SİZ 2.93 DEDİNİZ? (mehmet)

  YanıtlaSil
 71. Mustafa,
  Can sorumlu olmuyor. Alan dersi kalmadıki artık. Hepsi seçmeli ders. Bu konuda sağlam bir bilgi varsa paylaş. Yönetmelikte böyle birşey yok.

  Mehmet,
  bak sen de hesaplayabiliyormuşsun. :) Beden eğitimini eklemeyi unutmuşum. 3,10 ortalaman. Rahat ol. :)

  Kurbani,
  meslek lisesinde 9. sınıf dışındaki sınıflarda alan dersi, uygulamalı ders vb. farklı şeyler söz konusu olabiliyor. Okulundaki rehber öğretmenine sormanı tavsiye ediyorum. Bilgim dahilindekini cevaplayayım. Dil Anlatım gibi ortalama ile geçilemeyecek başka dersin var mı bilmiyorum. Dil Anlatım'dan ortalama yükseltme sınavına gireceksin. Dil anlatımı veremezsen yine sınıfını geçersin. Sorumlu olursun. İlk sorumluluk sınavı döneminde yine ondan sınava girersin.

  Can(17.30),
  Aleyküm selam. O dersinin yıl sonu ortalaması 1 olur ve 4x1=4 katkısı olacak sana.

  YanıtlaSil
 72. evet hocam bölümüm ile ilgili alan dersi var ama onu 4 ile gectim.

  YanıtlaSil
 73. Kurbani, o halde dediğim gibi Dil Anlatımı veremezsen yine sınıfını geçersin. 4 zayıf dersinden kurtuluyorsun. Dil Anlatım kalıyor sadece. Başarılar...

  YanıtlaSil
 74. merhaba hocam ortalamam 3,66 iki zayıfım var tarih ve ing tarh-1 ing-0 gecer miyim meslek lisesi ögrencisiyim (büşra)

  YanıtlaSil
 75. Hocam yinede teşekkür ederim. Bu siteyi dün şansıma gördüm gercekten cok faydalı bir site olmuş. Sizinde tek tek ugraşmanız bizim gibi öğrencilerle sabır gerektiren bişi olsa gerek ALLAH kolaylık versin.. : ) (mehmet)

  YanıtlaSil
 76. Büşra,
  yıl sonu başarı notunu doğru hesapladıysan sınıfını geçersin. Bu derslerden de sorumlu olmazsın. Sınava girmene gerek yok.

  Mehmet,
  rica ederim ne demek. Sizin gibi gençleri aydınlatabiliyorsam ne ala. Güzel yorumun için teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 77. doğru hocam sağolun teşekürler

  YanıtlaSil
 78. meraba hocam yıl sonu puanında anadolu liseleri için 3.00 55e mi 60 a mı denk geliyor ? Sağolun hocam :) ( AHMET)

  YanıtlaSil
 79. merheba hocam ben anadolu meslek lisesinde okuyorum ve geçiş puanı 3 diyorlar benım ortalamam 53 den 2 geliyo baraj dersım 3 ve karnemde 1 tane 1 var doğrudan geçebilirimiyim ?

  YanıtlaSil
 80. Hocam 1.dönem 2 ikinci dönem 1 olunca ortalamya 2 düşer hesaplnrken 2.50(düz lise ) geçerse geçerim değilmi? (YÜKSEL)

  YanıtlaSil
 81. (Ufuk)
  iyi günler
  anadolu lisesinde 9.sınıfım ortalamam 3,00'ın üzerinde fakat bir tane 1'im var dil bölümü seçeceğim sorumluluk sınavlarına kalıp 1 olan geometri dersimi vermek zorundamıyım?yoksa sınavlara kalmadan sınıfı geçermiyim şimdiden teşekkürler:) (14:43 adsız benim ismimi yazmadığım için özür dilerim yorumlama biçimine anonim i seçmiştim)

  YanıtlaSil
 82. Ahmet,
  55-60 gibi puan hesabı ile not ortalamasındaki 3,00 kıyaslanmamalıdır. Onlar denk değil ve sizleri her zaman yanıltabilir. 45 de 2'dir. 54 de 2'dir. Bunları ağırlıklandırdığımızda işler karışır. 4 saatlik matematik 45'ten 2 iken katkısı: 4x45= 180 olur. Aynı matematik 54'ten 2 iken katkısı: 4x54= 216'dır. Halbuki bunları not olarak hesaplarsan ikisi de 4x2=8'dir. Burada bile fark oluşuyorken yıl sonu başarı puanlarında apaçık farklar ortaya çıkar. KISACA, teşekkür takdir hesabı için PUAN (0-100) hesabı yapılır. Sınıf geçme için NOT hesabı (1-5) yapılır.

  Semanur,
  derslerini not olarak hesapla. Puan hesabı sınıf geçmede işe yaramaz. Tüm derslerinin birinci ve ikinci dönemlerinin NOT (1-5) ortalamasını yukarıdaki arkadaşların gibi ders saati sayısı ile çarp. Çıkan sonuçları topla. Bunu da haftalık ders saati sayısına böl. İşte o sayı 3,00 veya üzeri ise karnendeki o 1 tane zayıf dersten geçersin.

  Yüksel,
  Evet, 2 düşer. Yıl sonu ortalaman da 2,50 veya üzeri ise 2. dönem zayıf olan o dersleri de ORTALAMA ile GEÇERSİN. Sınava girmezsin.

  Ufuk,
  Sen ORTALAMA ile GEÇİYORSUN. Sınava girmeyeceksin.

  GENEL: Gençler siz yukarıdaki yazımı okumadan mı yorum yazıyorsunuz Allah aşkına... Orada açık açık yazıyor ya zaten. Sormadan önce bakın zaten cevap yukarıda olabilir. Hepinize başarılar diliyorum... :)

  YanıtlaSil
 83. ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN HOCAM IYIKI VARSINIZ ALLAH HEP YAR VE YARDIMCINIZ OLUR İNŞ TEŞEKKÜRLER ELVANKÖY İMKB EML ATL TKNK LISEDEN OGRETMENIMIZ OLMASI DILEGIYLE ELVANKENT / ANKARA 'CAN' RAST GELE

  YanıtlaSil
 84. Teşekkür ederim Can. Allah senden de razı olsun. Ankara'ya sevgiler... :)

  YanıtlaSil
 85. hocam benim bir arkadaşımın geometrisi birinci dönem 2 ikinci dönem 1 düşüyor anadolu lisesinde okuyoruz biz diğer dersleri iyi 2 ile geçip teşekkür belgesi alır mı

  YanıtlaSil
 86. Melis,
  Teşekkür/takdir hesabında puanlar dikkate alınır. Dersin 2.dönem puanı ile o dersin haftalık ders saati sayısını çarp. Bunu tüm dersler için yap. Sonuçlarını topla ve toplam haftalık ders saati sayısına böl. (2380/34=70 gibi)
  Şimdi bu bilgiler ışığında, karnede 2 olması sorun değildir. Diğer dersler çok iyiyse puan hesabıyla 70 tutuyorsa teşekkür alınır. Unutma, 9. sınıfta İngilizce 6 saat olduğundan çok etkilidir. Matematik ve Edebiyat da önemli. Başarılar...

  YanıtlaSil
 87. ben mert.ilk dönem matematiğim 1 2.dönem 2 oldu. yılsonu notu hesaplarken 1,5 dan 2 diyemi hesaplıcam

  YanıtlaSil
 88. Mert, evet. Aynen öyle. (Bu sayfada ne çok Mert varmış...)

  YanıtlaSil
 89. Hocam allah sizden razı olsun burda bir sürü öğrencinin yardımna koşuyosunuz

  YanıtlaSil
 90. hocam yine mert.bu arada sınıf geçmede yılsonu notuna mı bakıyolar

  YanıtlaSil
 91. Rica ederim. Çok birşey yaptığım yok. Sanal ortamda danışılacak biri olsun istedim... Faydalı oluyorsam ne güzel. Allah hepimizden razı olsun.

  SANAL DANIŞMANIM bölümünü kullanarak her konuda çekinmeden soru sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplayacağım...

  YanıtlaSil
 92. Evet Mert, yukarıda yazıyor zaten.

  YanıtlaSil
 93. Hocam kusura bakmayın ben tam anladım zahmet olmazsa siz hesaplarmısınz ?

  1.dönem 2.dönem ders saati

  5.5.1
  1.1.2
  2.4.2
  3.3.2
  4.3.1
  3.2.2
  1.3.2
  4.5.1
  2.2.2
  1.3.4
  3.4.1
  3.2.2
  2.2.3
  2.2.6

  Kusura bakmayn hocam yoruyoruz sizide

  YanıtlaSil
 94. Semanur, senin 31 saat dersin mi var haftada? Yanlışlık olmasın? Kaça gidiyorsun sen?

  YanıtlaSil
 95. Kusura bakmayın hocam ben 80 dk dersler görüyorumda ilk 5.5.1 değil hocam haftada 2 saat o beden dersı kusura bakmayın aklım karıştı

  5.5.2
  1.1.2
  2.4.2
  3.3.2
  4.3.1
  3.2.2
  1.3.2
  4.5.1
  2.2.2
  1.3.4
  3.4.1
  3.2.2
  2.2.3
  2.2.6

  Doğrusu bu ilkte yanlşlık yapmışım

  YanıtlaSil
 96. Semanur, şimdi de haftalık ders saatin 32 çıkıyor. Kaçıncı sınıfa gittiğini de yazmadın. Yukarıdaki sayılar doğruysa ortalaman 2,59 çıkıyor. Bu durumda zayıf olan bir dersinden sorumlu geçersin. Yani yazın ortalama yükseltme sınavına girmen lazım. Girmezsen yine sınıfını geçersin ama borçlu olursun. En yakın sorumluluk sınavı döneminde zorunlu olaak sınava girersin. Başarılar...

  YanıtlaSil
 97. 9 sınıfım hocam 32 saat görüyorum Çok saolun hocam allah razı olsun.

  YanıtlaSil
 98. ben cem anadolu liseisnde okuorum geometirm 2.dönem 1 ilk dönem 4 tü genel ort ise 3,3 ortalama yükseltme sınavlarına girmeme gerek var mı?

  YanıtlaSil
 99. sayın hocam ben anadolu teknik öğrencisiiyim ortalamam 2,5 düşüyor ama bizim ortlama 3 olduğu için sınıftamı kalıyorum(2 tane 1 war )

  YanıtlaSil
 100. 02.15 te yazan 10.sınıfa gidiyorum

  YanıtlaSil
 101. yani sınıfı geçiyor muyum hocam

  YanıtlaSil
 102. hocam acil yardım anadolu meslek lisesi 10. sınıf öğrencisiyim.
  1. dönem 2. dönem ortalama
  beden 5 5 5
  cografya 3 5 4
  atölye 2 3 3
  güvenlik 2 3 3
  dil ve anlatım 1 2 2
  din 5 5 5
  mesleki gelişim 3 4 4
  milli güvenlik 3 4 4
  seçmeli fizik 1 4 4
  tarih 3 3 3
  seçmeli teknik resim 1 1 1
  ingilizce 1 1 1
  seçmeli ders 5 5 5
  edebiyat 1 2 2
  cisimlerin dayanımı 3 4 4

  ders saati ortlama
  beden 2*5
  cografya 2*4
  atölye 8*3
  güvenlik 4*3
  dil ve anlatım 2*2
  din 1*5
  mesleki gelişim 2*4
  milli güvenlik 1*4
  seçmeli fizik 4*4
  tarih 2*3
  seçmeli teknik resim 2*1
  ingilizce 4*1
  seçmeli ders 2*5
  edebiyat 3*2
  cisimlerin dayanımı 2*4

  10+8+24+12+8+5+8+4+16+6+2+4+10+6+8=131/41=3,195121... dpğru hesaplama mı hocam. sınıfı geçiyormuyum. yardım lütfen.. (serkan)

  YanıtlaSil
 103. (serkan) hocam yanlışlık yaptım. seçmeli fizik 2 ders saati olcak 10+8+24+12+8+5+8+4+8+6+2+4+10+6+8=131/41=3 ...

  YanıtlaSil
 104. Cem, ,
  yıl sonu başarı notun 3,00 üzerinde ise geometriden de geçmiş sayılıyorsun ve sınavlara girmeden sınıfını geçiyorsun.

  Serkan,
  Meslek liselerinde Dil Anlatım'dan başka ortalama ile geçilemeyecek ders var mı bilmiyorum. Bu nedenle seni yanıltabilirim. En iyisi okuldaki idarecilere veya rehber öğretmenine sor. Bildiğim kadarıyla cevap vereyim. Yukarıdaki bilgilere göre 39 saat ders görüyorsun. Ortalaman da 3,25 tutuyor. Bu durumda EĞER ORTALAMA İLE GEÇİLEMEYEN DERSLERDEN ZAYIFIN YOKSA sınıfını geçiyorsun. Sınava bile girmene gerek yok. Ama dediğimi unutma!

  Adsızlara cevap vermiyorum...

  YanıtlaSil
 105. [ salih ] hocam ortalama yükseltme sınavlarını okuldaki hocalarımız mı hazırlıyor

  YanıtlaSil
 106. Salih,
  evet okuldaki öğretmenleriniz hazırlıyor. Sadece derse giren öğretmenin değil o branştaki tüm öğretmenler komisyon olarak hazırlıyorlar.

  YanıtlaSil
 107. Merhabalar Ben Emre. 11.sınıf öğrencisiyim . Sınıf geçmek için 9 kredi eksiğim var . Onuda ortala yükseltme sınavlarına girerek verecem. Ama sayıf sayısı 4 olduğu için bu zayıflardan birini vermem illaha gerekiyormu yoksa ortalamam tutarsa geçermiyim. Bu arada anadolu teknik lisesindeyim.

  YanıtlaSil
 108. teşekkürler hocam da toplamı 70 i geçiyormuş zaten yani 1.dönem 2 2.dönem 1 ise karneye 2 düşer ve dediğiniz gibi hesapladık biz 10.sınıftayız teşekkür alabilir

  YanıtlaSil
 109. Çok yararlı bir forum olmuş hocam bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederiz...

  YanıtlaSil
 110. Hocam 2. dönem 2,25 civarı geliyor. ama 1. ve 2. dönem ortalaması 2.50 yi geçiyor sınıfımı geçebilirmiyim ? (Ahmet.)

  YanıtlaSil
 111. Emre,
  Teknik lisede ortalama ile geçilemeyecek alan dersi falan olabilir. Ben tam bilmiyorum. Okuldaki rehber öğretmenine sormanı tavsiye ederim. Normalde ortalaman 3,00 tutuyorsa Dil Anlatım hariç tüm zayıf derslerinden sorumlu olmadan geçiyorsun.

  Melis, arkadaşın teşekkür alamaz. Siz yanlışlıkla yıl sonu puanı hesaplıyorsunuz galiba. Teşekkür ona göre verilmez. Teşekkür ve takdir belgeleri dönemlik verilir. Arkadaşının 2.döneminde zayıf dersi olduğundan dolayı dönem ortalaması 70'i geçse bile teşekkür alamaz.

  Aras,
  Rica ederim. Amacıma ulaştım demek ki...

  Ahmet,
  Sınıf geçme hesabında 1. ve 2. dönemin ortalaması olan yıl sonu notu ele alınır. Dersin yıl sonu notu ile haftalık ders saati sayısını çarp. Tüm dersleri aynı şekilde yap. Sonuçları toplayıp haftalık ders saati toplamına böl. 2,50 çıkarsa düz lisede isen ortalama ile zayıf dersleri bile geçersin. Sınava girmeden.

  YanıtlaSil
 112. ben yağız.sınıf geçmek için 2.dönemin notlarımı önemli.yoksa 2 dönemin ortalamasımı alınıo.

  YanıtlaSil
 113. (emre)Çok teşekkürler . Baraj derslerim 4 olduğu için sorun olmaz. Yardımcı olduğunuz için minnettarım.

  YanıtlaSil
 114. Yağız,
  sınıf geçme hesaplanırken 2 dönemin ortalaması olan yıl sonu notu dikkate alınır. Fakat 2.dönem de önemlidir. Eğer 2.dönem zayıf varsa yıl sonu başarı notuna bakılır. Düz lise için 2,50 anadolu için 3,00 tutmazsa 2.dönem zayıf olan derslerinden kalırsın. Sınava girmen gerekir.

  Emre,
  Rica ederim. Başarılar diliyorum...

  YanıtlaSil
 115. hocam ben ömer anadolu lisesi öğrencisiyim ortalamam 3ün üstünde ama 3 tane zayıfım var (mat,geo,fizik) sınavlara girecekmiyim?

  YanıtlaSil
 116. hocam ben yağız.peki yılsonu ortalaması nası hesaplanır.

  YanıtlaSil
 117. Ömer,
  Sınavlara girmene gerek yok. Onlardan sorumlu değilsin. Başarılı sayılıyorsun.

  Yağız,
  Yukarıda yazıyor. Oku bir zahmet. :)

  YanıtlaSil
 118. hocam ben ömer yani sorumluluk sınavlarına falan girmeyeceğim değil mi allah sizden razı olsun

  YanıtlaSil
 119. Evet Ömer, yıl sonu başarı notunu yanlış hesaplamıyorsan sınava girmek yok. Yukarıyı dikkatlice oku ve hesapla. 3,00 ve üzeri ise rahat ol. Git tatilini yap. Ama tatilde (mat-geo-fizik) çalış. 10. sınıfta da lazım bunlar sana. Başarılar...

  YanıtlaSil
 120. Hocam.. 9. sınıftayım, Anadolu meslek lisesinde okuyorum. hesapladım ortalamam 2.44 çıkıyor. Şimdi yaz sınavlarına kalacağım. Fakat 2. dönem zayıflarımla mı sınava gireceğim, yoksa 1. dönem zayıflarımla mı ? Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 121. birinci dönem ikinci dönem.ders saati.
  matematik 12 4
  geo 21 2
  fizik 21 2
  kimya 33 2
  bioloji 13 2
  edebiyat 43 3
  dil.anlatım 33 2
  tarih 33 2
  coğrafya 31 2
  ingilizce 42 6
  almanca 43 2
  sağlık 55 1
  din 54 1
  müzik 55 1
  beden 55 2
  anadolu lisesiyim.hesaplarsanız sevinirim. aydın ak.

  YanıtlaSil
 122. hocam ben anadolu teknik lisesi öğrencisiyim ortalamam 2,6 10.sınıfa gidiyorum 2 tane zayıfım war sınıftamı kalıyorum (bilal)

  YanıtlaSil
 123. Aylin,
  2.dönem zayıf olmayan dersinden ilk dönem 0 (sıfır) değilse geçersin zaten. 2.dönem zayıf olan dersinden kesin gireceksin. Hem ilk dönem hem ikinci dönem zayıf olanlara da gireceksin. Maksimum 4 dersin sınavına girebilirsin.

  Aydın,
  3,08 ortalama ile zayıf derslerinden geçiyorsun. Sınavlara girmeyeceksin.

  YanıtlaSil
 124. anadolu meslek lisesinde okuyorum.anadolu meslek liselerinde ortalama 2.50 mi olması gerekiyo ? yoksa 3.00 mü ? Hiçbi yerde yazmıyor. aydınlatırsanız sevinirm. Teşekkür Ederm :)

  YanıtlaSil
 125. çok sağolun hocam.içime su serptiniz.(aydın)

  YanıtlaSil
 126. Bilal,
  Sınıfta kalmıyorsun ama 2 dersten sorumluluğa kalıyorsun. Yine de 11.sınıfageçiyorsun ama borçlu oluyorsun. Bunları kurtarmak için ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARINA gir. Kurtarırsan seneye rahat edersin.

  Lara,
  Anadolu kısmında okuyorsan 3,00 normal meslek kısmında okuyorsan 2,50 gerekir. Bunlar zayıf dersin varsa gerekir. Yoksa zaten geçersin.

  YanıtlaSil
 127. hocam çok sağolun çok teşekkür ederim allah razı olsun içim rahatladı (bilal)

  YanıtlaSil
 128. 1. dönem 2.dönem ders saati
  mat. 3 1 4
  ing. 4 4 6
  geo. 3 1 2
  edebiyat 4 4 3
  dil ve anl. 3 3 2
  biyoloji 4 4 2
  fizik 2 1 2
  kimya 4 3 2
  tarih 5 5 2
  coğrafya 2 3 2
  din 4 4 1
  kuran 4 4 4
  arapça 4 3 4
  sağlık 4 3 1
  beden 5 5 3

  anadolu imamhatip öğrencisiyim ortalamayla geçermiyim (ahmet)

  YanıtlaSil
 129. Hocam benim 4 zayıfım var. ortalamam da tutmuyo. sınava giricem mesela 4 dersten 1 tanesini geçtim 3 dersim kaldı. Sorumlu geçermiyim bi üst sınıfa ?

  YanıtlaSil
 130. ben anadolu lisesinde okuyorum.bizim öğrenciler ve hocalar puan olarak hesaplıyor.puan olarak benim 1.dönem ve 2.dönem ortalamam 61.siz neden (1-2-3-4-5)not sistemiyle hesaplıyorsunuz anlamadım.hatayı bizim okul mu yapıyor yoksa siz mi?

  YanıtlaSil
 131. ahmet seni hesapladım. 3.73 le geçiyorsun. notların ztn süper.

  YanıtlaSil
 132. Ahmet,
  40 saat ders mi görüyorsun haftada? Öyleyse, 3,62 ortalama ile zayıf derslerinden de geçmiş sayılıyorsun. Sınava girmene gerek yok.

  Mete,
  Kaçıncı sınıf olduğuna bağlı. 9.sınıfta isen evet dediğin gibi sorumlu geçersin üst sınıfa. 10 veya 11. sınıfta isen sınavlara girmekten başka çare yok. Yoksa kalırsın.

  16.04 cevap veremem. Adın yok! :)

  YanıtlaSil
 133. hocam 40 saat ders görüyorum rehberlik çıkınca 39 saat (ahmet)

  YanıtlaSil
 134. Evet 9. sınıf. Son birşey, sınavlara nasıl müracaat yapılıyo ? ve ne zaman biter ? tatil biter mi yani o kadar uzun sürer mi hocam ya

  YanıtlaSil
 135. Ahmet,
  Yukarıda 40 saat var. Beden eğitimini yanlış yazmış olabilirsin. 3 saat Beden Eğitimi mi olur Allah aşkına... :) Neyse her halükarda geçersin. 3,62 3,71 farketmez. :)

  YanıtlaSil
 136. doğru söylüyosunuz hocam pardon 2 ders saati olcaktı beden eğitimi pardon (ahmet)

  YanıtlaSil
 137. Mete,
  Yok yahu ne yaptın! Tatil bitecek kadar sürer mi hiç! 20-24 Haziran 2011 tarihleri arasında okul idaresine dilekçe ile başvuracaksın. Bu dilekçeyi idareciler verecek sana. Sen girmek istediğin sınavları yazacaksın. Onlar tüm öğrencilerden dilekçeleri aldıktan sonra bir sınav takvimi yayınlayacak. 27 Haziran-8 Temmuz arası farklı günlerde sınavlar olacak. Ondan sonra tatil...

  YanıtlaSil
 138. 16:04 adım ayşe.neyse yarın karneyle birlikte dersten kalmış mıyız öğreneceğiz

  YanıtlaSil
 139. ama hocam yıl sonu ort. geometriden 2 düşer yani sizin dediğinize göre sadece 2.döneme bakacak

  YanıtlaSil
 140. Ahmet,
  Notun 3,58... Sınava girmeyeceksin. Rahat ol.

  Ayşe,
  Google'a "Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği" diye yaz. Karşına çıkan yönetmelikten Madde 33'ü incele. Neden not hesabı yaptığımı anlayacaksın. Puan hesabı teşekkür takdir için yapılır Ayşecim. Başarılarının devamını diliyorum.

  YanıtlaSil
 141. hocam az önce bi arkadaşım notlarımı hesapladığında eğer 1.dönem 2, ikinci dönem 1 ise ortalamaya etkisi olmayacağını söyledi ? ne kadar doğru acaba ?

  YanıtlaSil
 142. Melis,
  yukarıdaki yazımı ve yorumlarımı biraz daha dikkatli okumanı tavsiye diyorum.

  Kurbani,
  Arkadaşın yanlış biliyor. Aç yönetmeliği kendin gör. Madde 29'da yazıyor. İki dönemin aritmetik ortalaması diye. 2+1=3 3/2=1,5 1,5 da 2 ye yuvarlanır. Bu sınıf geçmede kullanılır. İkinci dönem zayıf olması durumunda dersten kalırsın. Tüm derslerine ait yılsonu başarı notun burada devreye girer. Eğer ortalamayı tutturursan ancak öyle geçersin 2.dönem zayıf olan dersi. Yoksa haydi sınava derler...

  YanıtlaSil
 143. Peki hocam özür dilerim. 4 dersten zayıf var. ortalamada tutmuyo. girceğim sınavın adı ne ? ortalama yükseltme mi ? sorumlukluk mu ? Asıl Sorum budur :)

  YanıtlaSil
 144. 9. Sınıf hocam :) Saygılar..

  YanıtlaSil
 145. 1. dönem 2.dönem ders saati
  beden=5 5 2
  bio.=3 4 2
  coğ.=3 3 2
  dil ve anlatım=4 3 2
  din=5 5 1
  fiz.=1 1 2
  geo.=1 1 2
  resim=5 5 1
  almanca=5 2 2
  kimya=1 2 2
  mat.=1 1 4
  sağlık=4 5 1
  tarih=4 3 2
  edebiyat=4 4 3
  ing.=4 2 6

  anadolu lisesinde okuyorum.ortalama ile geçer miyim?(ayşe)

  YanıtlaSil
 146. Akın,
  Gireceğin sınavların adı ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARI olacak. 9.sınıfta olduğun için henüz borçlu değilsin.
  Eğer bu sınavlara girip de maksimum 3 zayıfla 10. sınıfa geçersen o zaman sorumluluk başlayacak. İlk sınav dönemi şubattır. O zaman sen istemesen de idareciler seni çağıracak ve sınava gir diyecekler. İşte o zaman sınavların SORUMLULUK SINAVI olacak. Anlatabilmişimdir umarım... Sınavlarda başarılar diliyorum... :)

  YanıtlaSil
 147. Sağolun hocam :) Bende iyi günler diliyorum

  YanıtlaSil
 148. Ayşe,
  3,08 ile geçiyorsun. Sınavlara girmene gerek yok.

  YanıtlaSil
 149. teşekkür ederim hocam.bu korku bana yeter.seneye karnemde 1 olmayacak ve 9.sınıf önemli olduğu için yazın konuları tekrar edecem.(ayşe)

  YanıtlaSil
 150. salih
  hocam ortalama yükseltme sınavları ne zaman oluyor

  YanıtlaSil
 151. Salih,
  20-24 Haziran 2011'de dilekçe verip sınava girme hakkı kazanıyorsunuz.
  27 Haziran ile 8 Temmuz 2011 arası da sınavlar yapılıyor.
  Başarılar...

  YanıtlaSil
 152. tamam okudum anladım sağolun ama ben şöyle biliyorum mesala
  geometri:1.dönem=2-2.dönem=1 ise yıl sonuna 2 olarak düşer teşekkür alabilir ikisinin ort. göre belge veriliyor biz hep böyle biliyoruz

  YanıtlaSil
 153. Merhaba.Ben lise3 öğrencisiyim.9.sınıftan 1,10.sınıftan 2 sorumlu dersim var.Bu senede 2 zayıfım olucak karnemde.Ben şimdi geçermiyim ve nasıl geçerim acaba?Ben yıl sonu ortalamamı hesaplıyorum 2.50 çıkıyor.Ben şimdi naıl geçerim.Bana yardımcı olursanız çok sevininrim

  YanıtlaSil
 154. ben ekrem düz liseye gidiyorum ort 52,44 geçermiyim?

  YanıtlaSil
 155. merhaba hocam. ben hatice. düz lisede okuyorum ve 9. sınıf öğrencisiyim. ilk dönem notlarım iyiydi sadece biyoloji dersim zayıftı. ikinci dönem dersleri biraz saldım zayıfım arttı ama biyoloji dersimi düzelttim. yıl sonu notunu hesapladığımda zayıfım olmuyo ama ağırlık notunun 73 olması gerekirken benim 72 çıktı. ortalamam yetmiyo. bu durumda sınıfta kalırmıyım yoksa sorumlu mu geçerim ? teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 156. şimdi hocam benim ilk dönem 2 olan derslerimden 5 tanesi bir bu derslerden başarısız oluyorum ama ortalama hesaplanırken onlar 1+2 3 ortalama 2 diyemi hesaplanıyor yoksa ikinci dönem 1 olduğu için 1 diye mi hesaplanıp ortalama bulunuyor

  YanıtlaSil
 157. merhaba hocam ben anadolu lisesinde okuyorum ve 3 zayıfım var ama büyük bir ihtimal ortalamayla geçiyorum.Bu derslerim 1. dönem zayıf değildi bir sorun olur mu yada yıl sonunda sınavlara girmezsem ilerki senelerde bu zayıflar karşıma çıkar mı ?

  YanıtlaSil
 158. Hocam Dil ve anlatım 1 Diksiyon 1 ingilizce 1 ancak ortalama tutuyor 2 ders gidip sadece dil anlatımdanmı sorumlu geçiyorum...

  YanıtlaSil
 159. Hocam Dil ve anlatım 1 Diksiyon 1 ingilizce 1 ancak ortalama tutuyor 2 ders gidip sadece dil anlatımdanmı sorumlu geçiyorum... /Ramazan/

  YanıtlaSil
 160. Melis,
  2.dönem zayıf not varsa kesinlikle teşekkür takdir alınamaz. Üzgünüm ama yarın göreceksiniz.

  Ekrem,
  hesabın yanlış. Puan olarak değil NOT olarak hesaplamak zorundasın. Aynı hesabı yıl sonu notlarınla yap.Ortalaman 2,50 ve üzeri çıkarsa hiçbir sınava girmeden sınıfını borçsuz geçersin. 2,50 altında ise 3 zayıf dersten sorumlu geçersin. Sınıf tekrarına kalmazsın. Ortalama yükseltme sınavlarına girip sorumluluk başlamadan düzeltme şansın var. Veremezsen yine 10.sınıfa geçeceksin ama borçlu olacaksın. Şubatta seni onlardan sorumluluk sınavlarına alacaklar. Başarılar...

  Hatice,
  Puan olarak hesaplanmaz. Not olarak hesapla. Yıl sonu başarı notun 2,50 tutarsa Dil Anlatım dersi hariç 1. ve 2.dönem bütün zayıflardan geçersin. Yukarıdaki yazımda nasıl hesaplanacağını yazdım. Oku veya yarını bekle. :)

  Ramazan,
  Aynen dediğin gibi diğer 2 zayıfını ortalama ile kurtarıyorsun fakat Dil Anlatımdan sınava girmen gerekiyor. Başarılar...

  Adsızlara cevap yok... Gençler az sabredin yarın karneyi alınca göreceksiniz zaten. :)
  Herşey gönlünüzce olsun...

  YanıtlaSil
 161. Merhaba hocam, size bir sorum olacak. Ben Anadolu lisesi 11. sınıf öğrencisiyim. İlk dönem 1 tane zayıfım vardı 2. dönem 3 tane zayıfım var fakat ortalamam 3.0 ın üzerinde. Bütünleme sınavlarına kalmam gerekiyormu?

  Fatih Demir

  YanıtlaSil
 162. Fatih,
  Zayıf derslerinin içinde Dil Anlatım yoksa sorun yok. Ortalaman 3,00 ve üzeri ise hepsinden de geçersin. Sınavlara falan da girmezsin.

  YanıtlaSil
 163. ahmet,
  hocam biyolojim ilk dönem 2 ikinci dönem 1 ortalama hesaplanırken 2 alınarak mı çarpılır yoksa ikinci dönem 1 olduğu için 1 lemi çarpılarak ortalama bulunur. sabaha kadar uyuyamam hocam cevabınızı bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 164. Ahmet,
  Yıl sonu başarı notu hesaplanırken (düz lise için 2,50 anadolu için 3,00 olan) 2 dönemin ortalaması ele alınır. Yani sorunun cevabı 2 ile çarpılır. 1,5'tan 2 oluyor. Hadi şimdi uyu rahat rahat... :)

  YanıtlaSil
 165. Hocam cok sagolun bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsn.. Kolaygelsin

  YanıtlaSil
 166. Hocam cok sagolun bilgilendirdiğiniz için Allah razı olsn.. Kolaygelsin (Ramazan.) 22.10

  YanıtlaSil
 167. Merhaba.Ben lise3 öğrencisiyim.9.sınıftan 1,10.sınıftan 2 sorumlu dersim var.Bu senede 2 zayıfım olucak karnemde.Ben şimdi geçermiyim ve nasıl geçerim acaba?Ben yıl sonu ortalamamı hesaplıyorum 2.50 çıkıyor.Ben şimdi naıl geçerim.Bana yardımcı olursanız çok sevininrim

  YanıtlaSil
 168. Ramazan,
  Rica ederim. Güzel dileklerin için de teşekkür ederim.

  Şeyda,
  Sen sınırlarda gezmeyi seviyorsun herhalde. Şu an tam sınırdasın. Bu sene ortalaman 2,50 ise (düz lisede olduğunu varsayıyorum) bu seneki 2 zayıf dersinden sorumlu değilsin. Onlardan geçmiş sayılacaksın. Fakat 27 Haziran itibariyle 9.sınıfın zayıf dersi ile 10. sınıfın 2 zayıf dersinden SORUMLULUK SINAVLARINA girmen gerekiyor. Bunları bu sefer vermeye çalış. Artık 12 oluyorsun. Son sene canını çok sıkar bu zayıflar. Şimdiden sorumluluk sınavlarına çalışmaya başla. Ortalaman 2,50 tutmuyorsa yine 12'ye geçiyorsun. Ama 2 bu senenin ort.yükseltme sınavına 3 de sorumluluk sınavına girersin bu durumda. Başarılar diliyorum...

  YanıtlaSil
 169. Hocam benim 1inci ve 2inci dönem ortalamam 2.51 geliyor. ama ikinci dönem ortalamam çok düşük Geçebilirmiyim ?
  Birde hocam 1. dönem ve 2. dönem ortalaması ortalama ile geçmek için hesaplanan sistem dimi.

  YanıtlaSil
 170. Dilara,
  Ayrı ayrı mı hesapladın ne yaptın? Yapman gereken şu: Dersin (1.dönem notu + 2.dönem notu)/2 Çıkan sonucu da o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarp. Bunları tüm dersler için yap. Sonuçları topla ve toplam haftalık ders saati sayısına böl. İşte burada çıkan sonuç düz lisede isen 2,50 anadoluda isen 3,00 ve üzeri ise birden çok zayıfın da olsa sınıfını geçiyorsun. Sınava girmene de gerek kalmıyor. Hesabını böyle yap ya da yarın sabahı bekle... Karneni alacaksın zaten... İyi geceler.

  YanıtlaSil
 171. Hocam dediğiniz gibi yaptım 1. dönem notu + 2. dönem notu /2 bunuda bir sonraki düz sayıya yuvarladım hepsini böyle yapıp toplayıp 29 a böldüm 2.51 çıktı düz lisedeyim hocamm.

  YanıtlaSil
 172. Çok teşekkür ederim cevap için :)
  Ama ben yarın bir sürprizle karşılaşmam dimi yani sınıf tekrarı felan yazmaz inş.(düz lisedeyim ayrıca)
  Yıl sonu notum eğer 2.50 ise direk geçiyorum dimi

  YanıtlaSil
 173. Dilara,
  2,51 ortalaman varsa ve zayıf derslerinin içinde dil anlatım yoksa geçiyorsun. Sınava girmene de gerek yok. Başarılar diliyorum.

  Şeyda,
  O kadar kilitlemişsin ki kendini inanamıyorsun değil mi? 2,50 tutarsa geçersin. Dil Anlatım zayıf değildir inşallah. O zayıfsa onu böyle ortalama ile geçemezsin. Bundan sonraki eğitim hayatında başarılar diliyorum.

  YanıtlaSil
 174. Sevgili gençler,

  Önümüzdeki sene biraz daha düzenli çalışın... Bakın zor durumlara düşüyorsunuz. Çok çalışın demiyorum. Az olsun fakat düzenli olsun yeter.

  Hepinize hayat boyu başarılar...

  Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 175. Evet haklısınız :)
  dil a. zayıf deil.

  YanıtlaSil
 176. böyle bir bilgi alaışverişine sebep oldugunuz için size minnetarız :D

  YanıtlaSil
 177. Benim yıl sonu başarı notum 2.34 Anadolu-Ticaret Meslek Lisesi anadolu öğrencisiyim.Soumlu dersler 3tane ve bu 3 derside geçmek zorundamıyım,yoksa 1 dersi 2(45+)yapsam olurmu?

  YanıtlaSil
 178. salih
  hocam 4 dersim zayıf sınıfta kaldım ve ortalama yükseltme sınavlarına girecem
  sizce zayıf olan derslerimden mi giriyim veya başarılı olduğum derslerden girip ortalamamı 3 ün üzerine mi çıkarıyım
  ort. = 2,62

  YanıtlaSil
 179. ortalamam 2.52 ve ortalamayla sınıfımı geçtimmmmmmmmmm :)

  YanıtlaSil
 180. Hadi bakalım hepinize hayırlı olsun... Geçenleri tebrik ediyorum. Dersleri kalanlar da üzülmesin... Sınavlara girip kurtaracaksınız. Kendinize güvenin, gerisi kolay.

  Salih,
  Bence zayıf olan derslerine gir. Diğerlerine girip de düşük puan alma riski var. Hem bu yılsonu ortalaması kolay kolay yukarı çıkmıyor. Başarılar...

  Şeyda,
  Hadi gözün aydın. Bak geçtin gördün mü? Kendine güvenin gelmiştir sanırım. Şimdi eskileri de temizleme zamanı. Ha gayret onları da vereceksin sen. Başarılar diliyorum...

  YanıtlaSil
 181. hocam 9 sınıfta sınıfı gecmek ıcın en kac ortlama lzm meslek duz

  YanıtlaSil
 182. Merhaba.Yine ben birşey sorcam.Kardeşim 9.sınıfta okuyor.1 zayıfı geldi.Ortalaması 2.41 olduğu için sorumlu geçti yazıo karnesinde sınıfta kalmış olmuyor dimi 10.sınıfa geçti ama o zayıfı lise bitene kadar vermesi gerekiyor değilmi.

  YanıtlaSil
 183. hocam bnim 5 tane zayıfım var ortalamam ise 2.97.ben yazın 1 sınava girip ortalama mı 3.00 yaparsam sınıfı geçermiyim?

  YanıtlaSil
 184. sorumluluk sınavlarına girmek mecburimi

  YanıtlaSil
 185. Şeyda,
  Ben baya ailenizin rehber öğretmeni oldum Şeydacım. :) Yakında kuzenler falan da gelirse şaşırmam. Şaka bir yana, aynen dediğin gibi. Sınıfta kalmadı. Sorumlu geçti. Tavsiyem: Hemen önümüzdeki hafta ortalama yükseltme sınavına başvursun ve bu yaz halletsin. Seneye bırakmasın o tek dersi.

  Serdar,
  Geçebilirsin ama ya sınavın kötü geçerse o zaman direk sınıf tekrarına kalırsın. O nedenle 4 dersten ortalama yükseltme sınavına girecek şekilde dilekçe ver. Hepsine de gir derim. Zaten sınav sonucunu hemen açıklamıyorlar. Tüm sınav takvimindeki sınavlar bitince açıklıyorlar. Yani geçtin mi kaldın mı belli olmaz tek sınavın ardından.

  YanıtlaSil
 186. hocam sorumluluk sınavarına gimek mecburimi bn yasin

  YanıtlaSil
 187. yasin
  hocam bnm not ort. 2.62 bn andolu lisesi öğrencisiyim 3 tanede zayıfım war ben şimdi ne yapayım hangi sınava gireyim NOT YÜKSELTME SINAVINAMI yoksa sorumluluk sınavınamı

  YanıtlaSil
 188. Yasin,
  Adını karıştırdığını düşünüyorum. Sorumluluk sınavı farklı, ortalama yükseltme farklı. 9.sınıfta sadece Ortalama Yükseltme Sınavlarına girebilirsin. Diğer sınıflarda hem ort.yüks. sınavlarına hem de sorumluluk sınavlarına girebilirsin. Velhasıl, SORUMLULUK SINAVINA girmek mecburidir.

  Eren,
  Yorumunu anlayabileceğim dilde ve Türkçe dilbilgisi-yazım kurallarına uygun yazarsan cevap vereceğim. Az sonra yorumunu sileceğim zaten.

  Lütfen dilimizi düzgün kullanalım gençler... Bu konuda hassasım.

  YanıtlaSil
 189. Merhaba hocam,
  öncelikle bu kadar yararlı bir site yaptığınız için tebrik ederim..
  Şimdi,benim sorum şu;oğlum anadolu teknik 9.sınıfta.Yıl sonu başarı notu 2,72
  Yıl sonu başarı puanı=52,82
  Karnesinde,Türk edebiyatı 1. dön=1,2.dön=1
  coğrafya 1.dön=2, 2.dön=1 geldi.
  SORUMLU GEÇTİ yazıyor.ortalama yükseltmeye girmesi önerilir diyor.
  Biz başarı notu 2.50 hesaplanacak diye bekliyorduk.teknik ve anadolu teknik farklı mı oluyor?
  hocam birde, başarılı olduğu derslerden de girse (puanı yükselsin diye) olaki şimdikinden daha düşük puan alırsa hangi puan geçerli olur? başarılıdan hiç girmese mi daha iyi olur.?
  (yiğit)
  şimdiden teşekkkürler.

  YanıtlaSil
 190. bende 4 tanesine de girmeyi düşünüyorum ama bunların 2 sini kurtarırsam da geçer miyim?ortalamam 3.00 ü geçmesi şartıyla

  YanıtlaSil
 191. yasin
  hocam peki ortalama yükseltme sınavları ne zaman yapılacak ben zorunlumuyum girmeye ben 9.sını öğrencisyim buarada

  YanıtlaSil
 192. Yiğit Bey,
  Sizin çocuğunuzun gittiği Anadolu kısmı demek ki. Bunu farketmemiş olamazsınız. Oraya herkesi almazlar. Bir de düz teknik lise kısmı vardır. Anadolu teknik 3,00 ortalama ister.
  İkinci sorunuz, başarılı derslerinden de sınava girebilir. 2,72 ortalama kolay kolay 3,00 olmaz. İsterseniz bir hesaplayın. Şu derse girsem onu 3'ten 4'e çıkarsam şeklinde yeniden yılsonu başarı notu hesaplayın göreceksiniz. Ayrıca, en son alınan not geçerli. Yani ortalama yükseltme sınavında başarılı derslerinin notunu düşürme riski var. Tavsiye etmem. Ancak kendine çok güveniyorsa girebilir. Yine de bugünden çalışmaya başlayıp edebiyat ve coğrafyadan sınava girsin derim. Güzel sözler için de teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 193. Hocam bnm yıl sonu puanım 48.30 bu puan sınıf geçer mi ? yıl sonu başarı 2.24 sınıf geçermiyim ?

  2 dersden de kaldım coğrafya ingilizce.. Sorumlu geçtim napmalıyım hocam...


  sitede cok güzell.

  YanıtlaSil
 194. Serdar,
  Evet ortalaman tutarsa onlara rağmen geçersin. Bir daha da kimse sana sormaz onları.

  Yasin,
  Senin 3 zayıfın var. Tam sınırdan sorumlu geçebiliyorsun yani ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARINA girmeyebilirsin. Girmezsen borçlanmış olursun. Ama onlar 10.sınıfta senin başına bela olur. Şimdi gir ve kurtul derim ben. Bu sene ortalama yükseltme sınavları 27 haziranda başlar 8 Temmuza kadar sürer. Ama önce okula başvuracaksın. Önümüzdeki hafta okula git ve dilekçe ile şu sınavlara gireceğim de. Onlar seni yönlendirir zaten. Biraz da onlara sor yahu... :)

  Eren,
  Puanı boşver. O sınıf geçmede kullanılmıyor. Puan teşekkür hesabında lazım. Notuna bakacaksın. 2,24 ortalama ile sınıfını geçersin fakat kaldığım o 2 dersten sorumlu olarak geçersin. Eğer seneye onlarla uğraşmak istemiyorum diyorsan, ki ben şiddetle bunu tavsiye ederim, haftaya git ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARINA başvur. Sınava gir 45 al ve bir daha onları düşünme. Başarılar...

  YanıtlaSil
 195. YİĞİT-(TUFAN)17 Haziran 2011 16:58

  HOCAM ÇOK TEŞEKKÜRLER!
  BELKİ İNANMAZSINIZ AMA ,ŞİMDİYE KADAR HOCALARIDA 2,50 DİYORDU.OKULU ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ DİYE GEÇİYOR(İÇİNDE TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK,DENİZCİLİK ANADOLU MESLEK,ANADOLU TEKNİK VAR) OĞLUMDA GEÇEN YIL SBS İLE ANADOLU ELEKTRONİK BÖLÜMÜNE YERLEŞTİ. HERKES ORASI MESLEK LİSESİ, DÜZ LİSE GİBİ 2,50 İLE GEÇER DİYORDU! BEN TEREDDÜT EDİYORDUM AMA ....ŞİMDİ ŞAŞIRDIM!
  ÖNCELİKLE BUNU FARK ETTİRDİĞİNİZ İÇİN SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM!
  BENCE BU OĞLUMA BİR DERS OLMUŞTUR, GELİNCE BU YORUMUNUZU AYNEN OKUTACAĞIM.( O DA 2,50 SANIYOR)
  YİĞİT-TUFAN)

  YanıtlaSil
 196. bizi bilgilendirdiğiniz için çok sağolun hocam :)

  YanıtlaSil
 197. hocam ben 11.sınıf anadolu lisesinde okuyorum 2. dönem 3 zayıfım sene sonu itibariyle 2 zayıfım var not ortalamam 2.86 karnede sınıf tekrarı yazıyor ingilizce ve biyolojiden sınava gireceğim 5 krediye ihtiyacım var ingilizce 4 ders olaki sadece ingilizceyi yükseltirsem biyolojiyi yükseltemezsem hala 1 kredi kalıyor bu durumda ben 2 zayıfla sorumlumu geçerim yoksa sınıfta kalırmıyım YAZAN:Uğur Özkan

  YanıtlaSil
 198. Uğur Özkan,
  Sorunun kısa cevabı; 2 zayıfla sorumlu geçersin. Ama şu yazdıklarımı bir değerlendir bakalım...
  11.sınıf olduğun için en fazla 2 dersten sorumlu geçme hakkın var. Fakat senin 3 zayıfın var. Bu durumda sınıfını geçebilmen için bunlardan en az birinin ortalama yükseltme sınavına girmen lazım. Birine girip 45 alırsan diğer 2 dersinin sorumluluğu devam edecek fakat sınıfını geçmiş olacaksın. Bence zayıf olan 3 dersten de sınava girmelisin. Çünkü sınavlarda başarılı olacağının bir garantisi yok. Her birinden 45 alırsan dersleri geçersin. Diyelim ki girdin birini yapamadın. Zayıf derslerinin içinde ingilizce var mı bilmiyorum ama ingilizceye de girdin ve onu bir not yükselttin. Bir diğerine daha gir diyorum işte, onu da 45 alıp yükselttin. Bu durumda ortalaman tutacak ve sen geçemediğin dersinden de geçmiş sayılacaksın. Sorumlu geçme yolunu en son düşün. Çünkü sen 12.sınıf oluyorsun. Seneye dershane, YGS, LYS derdine düşeceksin. Onun için rehber öğretmen olarak kesinlikle 3 veya 4 dersten ortalama yükseltme sınavına gir diyorum. Başarılar...

  YanıtlaSil